Napoleon v Brně

RRAJM ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně, Jezdeckým klubem Acaballado a za podpory Jihomoravského kraje každoročně organizuje akci Napoleon v Brně, která připomíná pobyt císaře Napoleona v Brně.

 

Podnětem pro uspořádání této akce byly skutečné historické události, neboť 20. listopadu 1805 přijel francouzský císař se svým vojskem do Brna a ubytoval se v Místodržitelském paláci.

Francouzská armáda tehdy obsadila Brno prakticky bez boje, rakouská posádka opustila dokonce i pevnost Špilberk a ustoupila k Olomouci. Napoleonovi a jeho vojákům tak město poskytlo nedobrovolně zázemí, které potřeboval pro přípravu nadcházející vítězné bitvy u Slavkova dne 2. prosince 1805.

Napoleon_v_Brne.jpg

Od roku 2014 se v listopadový podvečer v centru Brna koná akce, která připomíná příjezd císaře Napoleona do města v roce 1805. Historickým centrem prochází průvod francouzských vojáků, návštěšvníci se mohou těšit na unikátní videomapping připraveným speciálně pro tuto příležitost, kdy na vybranou budovu paláce jsou promítány historické výjevy doprovázené hudbou. Součástí programu je modlitba za oběti válek a možnost ochutnat dobové speciality anebo zažít atmosféru historického bálu.

Akce Napoleon v Brně, kterou organizuje Regionální rozvojová agentura jižní Moravy ve spolupráci s dalšími partnery za podpory Jihomoravského kraje, je volně přístupná veřejnosti. Tyto aktivity se konají v rámci projektu Morava napoleonská (www.morava-napoleonska.cz) zaměřeného na podporu a propagaci turistické nabídky jižní Moravy s vazbou na období napoleonských válek.

 

Letos se akce uskuteční 24. 11. 2018 - program akce.

 

Další informace:

www.napoleonvbrne.cz

www.facebook.com/napoleonvbrne/